Answer:
[tex]r = 1.59 m[/tex]
So this is smaller than the length of the swimming pool and hence we can say that diver will not be visible to the person sitting at deck
Explanation:
If the diver is at the bottom of the swimming pool then we will say that the nobody on the deck will able to see if light coming from the diver will have total internal reflection
so we will have
[tex]n_1 sin\theta_1 = n_2 sin\theta_2[/tex]
here we will have
[tex]n_1 = \frac{4}{3}[/tex] for water
[tex]n_2 = 1[/tex]
[tex]\theta_2 = 90[/tex]
now we have
[tex]\frac{4}{3}sin\theta_1 = 1[/tex]
now we have
[tex]\theta_1 = 48.6 [/tex]
now let say the radial distance from the position of diver is"r"
so we have
[tex]tan\theta = \frac{r}{h}[/tex]
[tex]tan48.6 = \frac{r}{1.4}[/tex]
[tex]r = 1.59 m[/tex]
So this is smaller than the length of the swimming pool and hence we can say that diver will not be visible to the person sitting at deck