Answer: The heat of hydrogenation of the reaction is coming out to be 234.2 kJ.
Explanation:
Enthalpy change is defined as the difference in enthalpies of all the product and the reactants each multiplied with their respective number of moles. It is represented as [tex]\Delta H[/tex]
The equation used to calculate enthalpy change is of a reaction is:
[tex]\Delta H_{rxn}=\sum [n\times \Delta H_{(product)}]-\sum [n\times \Delta H_{(reactant)}][/tex]
For the given chemical reaction:
[tex]C_4H_6(g)+2H_2(g)\rightarrow C_4H_{10}(g)[/tex]
The equation for the enthalpy change of the above reaction is:
[tex]\Delta H_{rxn}=[(1\times \Delta H_{(C_4H_{10})})]-[(1\times \Delta H_{(C_4H_6)})+(2\times \Delta H_{(H_2)})][/tex]
We are given:
[tex]\Delta H_{(C_4H_{10})}=-2877.6kJ/mol\\\Delta H_{(C_4H_6)}=-2540.2kJ/mol\\\Delta H_{(H_2)}=-285.8kJ/mol[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]\Delta H_{rxn}=[(1\times (-2877.6))]-[(1\times (-2540.2))+(2\times (-285.8))]\\\\\Delta H_{rxn}=234.2J[/tex]
Hence, the heat of hydrogenation of the reaction is coming out to be 234.2 kJ.