crstyp
crstyp crstyp
  • 28-10-2019
  • Mathematics
contestada

Please help ASAP please and thank u

Please help ASAP please and thank u class=

Respuesta :

unius0123
unius0123 unius0123
  • 28-10-2019

Answer:

A. 2f

Step-by-step explanation:

Since Jessie bought f pots of potting soil that each cost $2, you could say that  f × 2 could be used to find how much money Jessie would have to pay for each bag Jessie buys.

Hope this helps! :)

Answer Link
christine88
christine88 christine88
  • 28-10-2019
a. 2f

f=the amount of bags of plotting soil jessie bought. we don’t know how much bags she bought, but each bag costs $2 so it would be 2 times every bag she bought.
Answer Link

Otras preguntas

A high school purchases two workbooks for every textbook, and two journals for every workbook. If the school purchases 301 total items, how many of each do they
3 physical properties i could use to organize a set of cookware
Why do you think parents accord less priority to girls education as compared to boys
what can be done to reduce erosion at construction site
why does the Arabian peninsula have small amounts of farming?
what are the similarities between academic and personal writing and what are the differences
Write a paragraph explaining the effect of surface area on the rate of reaction. Also do he same for a catalyst. Mention the collision theory and draw diagrams
17/50 what is 17/50 in percentage and decimal?
it takes 10 workers 10 days to paint 10 houses. How many houses can five workers paint in five days?
What is the scientific notation of 1,394,000,000