Respuesta :
Answer:
-2.5 m/s
25 m
12 seconds
Explanation:
Here, as Sally's height and shore distance are not given we are assuming that she slid her boot.
[tex]m_1[/tex] = Sally's mass
[tex]m_2[/tex] = Boot mass
[tex]v_1[/tex] = Sally's velocity
[tex]v_2[/tex] = Boot's velocity
[tex]m_1v_1+m_2v_2=0\\\Rightarrow v_1=-\frac{m_2v_2}{m_1}\\\Rightarrow v_1=-\frac{5\times 30}{60}\\\Rightarrow v_1=-2.5\ m/s[/tex]
Velocity of Sally is -2.5 m/s
Distance = Speed × Time
[tex]Distance=2.5\times 10=25\ m[/tex]
Sally traveled 25 m in 10 seconds
Time = Distance / Speed
[tex]Time=\frac{30}{2.5}=12\ s[/tex]
If sally was 30 m away from the shore then it would take her 12 seconds to get to the shore at 2.5 m/s.
The answers to the following questions are as follows:
- -2.5 m/s
- 25 m
- 12 seconds
How to calculate speed?
According to this question, the following details are given about Sally:
- m1 = Sally's mass = 60kg
- m2 = Boot mass = 5kg
- v1 = Sally's velocity
- v2 = Boot's velocity = 30m/s
M1V1 + M2V2 = 0
V1 = M2V2/M1
V1 = 5 × 30/60
V1 = 2.5m/s
Sally's velocity = 2.5m/s.
Distance = Speed × Time
Distance = 2.5m/s × 10s
Distance = 25m
Time = Distance / Speed
Time = 30/2.5 = 12s
Therefore, if sally was 30 m away from the shore then it would take her 12 seconds to get to the shore at 2.5 m/s.
Learn more about distance at: https://brainly.com/question/26711747