Answer:
The correct answer is E.
Explanation:
Giving the following information:
One product that he buys costs $50 per unit when the order quantity is less than 500. When the quantity ordered is 500 or more, the price per unit drops to $48. The ordering cost is $30 per order and the annual demand is 7,500 units. The holding cost is 10 percent of the purchase cost.
Purchase cost per order= 500 units*48 + $30= $24,030
Holding cost= 24030*0.10= $2,403
Number of orders= 7500/500= 15
Holding cost= 2403*150= $36,045