Sean took 4 hours to travel from Town A to Town B at an

average speed of 70 km/h. Tina took 1 hour more than Sean to

complete the same journey. What was Tina's average speed

for the whole journey?

____km/h

Respuesta :

Answer:

Tina's average speed  for the whole journey = 56 kmph

Step-by-step explanation:

Time taken by Sean to travel from Town A to Town B = 4 hours.

Average speed of Sean = 70 km/h

We have equation of motion, s = ut + 0.5 at²

Time, t = 4 hours.

Initial speed, u = 70 km/hr

Acceleration, a = 0 m/s²

Substituting

      s = ut + 0.5 at²

      s = 70 x 4 + 0.5 x 0 x  4²

       s = 280 km

Distance from Town A to Town B = 280 km

Tina took 1 hour more than Sean.

Time taken by Tina to travel from Town A to Town B = 4 +1 = 5 hours

We have equation of motion, s = ut + 0.5 at²

Time, t = 5 hours.

Displacement, s = 280 km

Acceleration, a = 0 m/s²

Substituting

      s = ut + 0.5 at²

      280 = u x 5 + 0.5 x 0 x  5²

       u = 56 km/hr

Tina's average speed  for the whole journey = 56 kmph

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico