Respuesta :
Answer:
[tex]error = 0.82[/tex]%
Explanation:
The three readings of her gravity calculation is given as
[tex]g_1 = 9.56 m/s^2[/tex]
[tex]g_2 = 9.72 m/s^2[/tex]
[tex]g_3 = 9.88 m/s^2[/tex]
now the mean value of gravity calculation is given as
[tex]g_{mean} = \frac{9.56 + 9.72 + 9.88}{3}[/tex]
[tex]g_{mean} = 9.72 m/s^2[/tex]
now the percentage error in her calculation is given as
[tex]error = \frac{9.8 - 9.72}{9.8} \times 100[/tex]
[tex]error = 0.82[/tex]%
An error is defined as an activity that is erroneous or wrong. In certain contexts, an error is equivalent to a blunder. The % error will be 0.8 %
What is an error?
An error is defined as an activity that is erroneous or wrong. In certain contexts, an error is equivalent to a blunder.
In statistics, "error" refers to the difference between the computed value and the correct value. An error can cause failure or deviate from the planned performance or behavior.
The three readings are given below;
g₁=9.56 m/sec²
g₂=9.72 m/sec²
g₃=9.88 m/sec²
The mean gravitational acceleration will be;
[tex]\rm g_{mean}=\frac{g_1+g_2+g_3}{3} m/sec^2\\\\\rm g_{mean}=9.72 m/sec^2[/tex]
The percentage of error in the calculation will be
[tex]\rm error =\frac{9.8-9.72}{9.8} \times100[/tex]
% error= 0.82 %≈0.8 %
Hence the % error will be 0.8 %
To learn more about the error refer to the link;
https://brainly.com/question/13286220