Answer: 11.24m
Explanation:
Given that:
Using the equations of motion:
To find the final velocity after the given time 0.361 second.
[tex]v=u+at[/tex] ................ (1)
where:
Putting the values of the respective balls
[tex]v_1= 13.8+ 9.8 \times 0.361[/tex]
[tex]v_1= 17.3378 m.s^{-1}[/tex]
Similarly
[tex]v_2= -13.8- 9.8 \times 0.361[/tex] ∵the body is thrown against the gravity will have decelerating effect.
[tex]v_2= -17.3378 m.s^{-1}[/tex] ∵the body is still moving up with this velocity
Now, using the eq.
[tex]v^{2}=u^{2}+ 2a.s[/tex].............................(2)
where, the symbols have usual meaning as above and:
Putting the respective values in eq. (2)
For the body in the first case:
[tex]17.3378^{2}= 13.8^{2} + 2 \times 9.8 \times s[/tex]
[tex]s= \frac{17.3378^{2}-13.8^{2}}{2 \times 9.8}[/tex]
[tex]s = 5.62m[/tex]
For the body in the second case:
[tex](- 17.3378)^{2} = (- 13.8)^{2}- 2 \times 9.8\times s[/tex]
[tex]s= \frac{300.6 - 190.44}{-2 \times 9.8}[/tex]
[tex]s=- 5.62m [/tex]
∴The bodies are [tex]2 \times 5.62m= 11.24m [/tex] apart from each other from the point from which they are thrown.