Answer:
73.88 g/mol
Explanation:
For this question we have to keep in mind that the unknown substance is a gas, therefore we can use the ideal gas law:
[tex]PV=nRT[/tex]
In this case we will have:
P= 1 atm
V= 3.16 L
T = 32 ªC = 305.15 ºK
R= 0.082 [tex]\frac{atm*L}{mol*K}[/tex]
n= ?
So, we can solve for "n" (moles):
[tex]1~atm*3.16~L~=~n*0.082~\frac{atm*L}{mol*K}*305.15~K[/tex]
[tex]n=\frac{1~atm*3.16~L~}{0.082~\frac{atm*L}{mol*K}*305.15~K}[/tex]
[tex]n=0.126~mol[/tex]
Now, we have to remember that the molar mass value has "g/mol" units. We already have the grams (9.33 g), so we have to divide by the moles:
[tex]molar~mass=\frac{9.33~grams}{0.126~mol}[/tex]
[tex]molar~mass=73.88\frac{grams}{mol}[/tex]