Respuesta :
Answer:
The partial pressure of CO2 is 6,02 atm
Explanation:
This is the formula por partial pressure
[tex]\frac{Gas pressure}{Total pressure} \\[/tex] = [tex]\frac{Gas moles}{Total moles} \\[/tex]
Total moles ---> 1,5 + 3,5 = 5 moles
Partial pressure CO2 / 8,6 atm = 3,5 moles CO2 / 5 moles (CO2 + Ar)
Partial pressure CO2 = (3,5 moles CO2 / 5 moles) . 8,6 atm = 6,02 atm
Answer:
The carbon dioxide has a partial pressure of 6.02 atm in the given gaseous mixture.
Explanation:
For the calculation of partial pressure of a gas in the solution:
[tex]\rm \frac{Partial pressure}{Total pressure}\;=\;\frac{Gas moles}{Total moles}[/tex]
Partial pressure = [tex]\rm \frac{Gas moles}{Total moles}\;\times\;Total\;pressure[/tex]
Partial pressure of [tex]\rm CO_2[/tex] = [tex]\rm \frac{3.5}{3.5\;+\;1.5}\;\times\;8.6[/tex]
Partial pressure of [tex]\rm CO_2[/tex] = 6.02 atm.
The partial pressure of Carbon dioxide, in the mixture of carbon dioxide and argon, is 6.02 atm.
For more information, refer the link:
https://brainly.com/question/8408970?referrer=searchResults