contestada

A sales representative must drive
68
68 miles to a sales conference. If it takes him
1 and one eighth
1
1
8
hours to drive to the sales​ conference, what is his average speed in miles per​ hour?

Respuesta :

Answer:

60.44 miles per hour

Step-by-step explanation:

Distance (D) = 68miles

Time (T) = 1 1/8 hours -------------- Convert to Improper fraction

Time (T) = 9/8 hours

Speed (S) = ?

Average speed (S) = Total distance (D) / Time (T)

S = D/T

S = 68 / (9/8)

S = 68 ÷ 9/8

S = 68 * 8/9

S = 544/9

S = 60 4/9 miles per hour (in fraction)

S = 60.44 miles per hour (approximated to 2 decimal places)

ACCESS MORE
EDU ACCESS