p7ilamuniRapinkyblu
p7ilamuniRapinkyblu p7ilamuniRapinkyblu
  • 27-05-2016
  • Mathematics
contestada

John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?

Respuesta :

adamsonj909
adamsonj909 adamsonj909
  • 27-05-2016

john had 21.00After buying 2 notebooks he had 13.00

21-13= 8 / 2 =4 each notebook cost 4 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What is manifest destiny
the domain of y=cscx is given by x≠npitrue or false?​
The hypotenuse of a 45°-45°-90° triangle measures 8 inches. What is the length of each leg?
what is the value a in this 2a-54=a​
What are the measures of the two angles ?
which of the following will not affect homeostasis in a multicellular organism A: amount of light present B: external temperature C: both a and b D: none of the
how does gregor's father react to seeing gregor for the first time after gregor's transformation
Which is the best estimate of the sum of 5 1 5 and 8 5 6 ? A. 12 B. 13 C. 14 D. 15
2. Classify Do all organisms shown in Figure 18-4 that belong to the class Mammalia also belong to the genus Ursus? Explain.
16 minutes left! Anyone know the answer to this algebra problem? Will give brainiest