Answer:
0.1019
Step-by-step explanation:
Probability, p=12%=0.12
Sample size, n=130 students
Those writing with left=14 students
Using the formula for binomial distribution
P(X≤x)=[tex]\left[\begin{array}{}n\\x\end{array}\right]p^{x}(1-p)^{n-x}[/tex]
Substituting 0.12 for p, 130 for n, 14 for x we obtain
P(X≤x)=[tex]\left[\begin{array}{}130\\14\end{array}\right]0.12^{14}(1-0.12)^{130-14}[/tex]
P(X≤x)=[tex]130C14*0.12^{14}(0.88)^{116}[/tex]
P(X≤x)=0.1019