Respuesta :

Answer:

The answer to your question is: 16.7 g of KBr

Explanation:

Data

mass KBr = ? g

Volume = 0.400 L

Concentration = 0.350 M

Formula

Molarity = moles / volume

moles = molarity x volume

Process

moles = (0.350)(0.400)

          = 0.14

MW KBr = 39 + 80 = 119 g

                                  119 g of KBr --------------------  1 mol

                                   x                 --------------------   0.14 mol

                                   x = (0.14 x 119) / 1

                                   x = 16.7 g of KBr

Answer: It is 16.7

Explanation:  (0.400 L) x (0.350 mol/L) x (119.0023 g KBr/mol) = 16.7 g KBr

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico