forgottenbenny forgottenbenny
  • 19-10-2019
  • Mathematics
contestada

if one apple costs $2, how many apples is $12?​

Respuesta :

farahashi77 farahashi77
  • 19-10-2019

Answer:

6 apples because

Step-by-step explanation:

12÷2=6

Answer Link
parthivtr
parthivtr parthivtr
  • 19-10-2019

Answer:

6

Step-by-step explanation:

1 apple = 2 dollars

Multiplying each side by the same amount will give you an inequality equivalent to that. It can also be done with division, addition, and subtraction

1*6 = 2*6

6 apples = 12 dollars

Answer Link

Otras preguntas

The period of a pendulum is the length of time required to complete one swing back and forth. If it takes 1.4 sec for a 0.49m pendulum to complete one period, '
HELP me please! I will give brainiest and like!
whould you Barrow moeny or not tell me whywill give brainliest don't put links or will be reported ​
Who do you like more, Huck Finn or Tom Sawyer. Write 50 word why. *
Could someone please solve this and explain how to do it?
7. Calculate moles of H2 needed to form 2.25 moles HCl in the reaction H2 + Cl2==>2HCl
How much time does it take for a bird flying at a speed of 45km/h to travel a distance of 1800km?
To get from guatemala's capital city to honduras , which direction must you travel ? A.North B.South C.East D.West
please answer asapp What is the effect of an earlier spring caused by climate warming trends on plant life? A) delayed growing seasons B) earlier flowering sea
Which expression gives the solutions of -5 + 2x^2 = -6x?