Florida Virtual School
Students! Get the latest version of Microsoft Office for FREE! Click here to sign up now.
Click here to learn more.

User: ACHILLES COLINDRES
E-Mail: colindresachilles@learn.flvs.net
In Course: M/J Grade 6 Mathematics V14 ( 4026)
Instructor: Mrs. Valerie Cook

Exam: 02.04 Mid-Module Check
Warning
There is a checkbox at the bottom of the exam form that you MUST check prior to submitting this exam. Failure to do so may cause your work to be lost.
Question 1(Multiple Choice Worth 4 points)
(02.01)

Did you know that chickens sometimes eat vegetables and fruits? A farmer likes to give the chickens apples to share. The farmer observes that 3 chickens eat 5 apples. What is the ratio of the number of chickens to apples?

5:2
5:3
2:5
3:5
Question 2(Multiple Choice Worth 4 points)
(02.02)

On a farm, the farmer decides to give pizza to her 12 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $25.71. What is the unit price of each pizza?

$8.57
$13.71
$22.71
$77.13
Question 3(Multiple Choice Worth 4 points)
(02.01)

For a beverage, Lisa mixes cups of lemonade to cups of iced tea in a ratio of 3:7. Which of the following best describes the amount of lemonade to iced tea?

For every 3 cups of lemonade, there are 7 cups of iced tea.
For every 3 cups of lemonade, there are 4 cups of iced tea.
For every 7 cups of lemonade, there are 3 cups of iced tea
For every 7 cups of lemonade, there are 4 cups of iced tea.
Question 4 (Fill-In-The-Blank Worth 5 points)
(02.03)

A man drove his car a distance of 260 miles in 4 hours. If continuing at this rate is possible, he will travel ____ miles in 8 hours.

Numerical Answers Expected!

Answer for Blank 1:
He will travel 520 miles in 8 hours.

Question 5 (Fill-In-The-Blank Worth 4 points)
(02.03)

Two stores offer differently priced sales for the same paper towels, according to the table below. Which store offers the better deal, based on a lower unit price per roll?


Store 1

Store 2

Paper towel rolls

12

10

Price

$3.60

$3.50



Store ___ has the better deal.
Numerical Answers Expected!

Answer for Blank 1:​