Bethanylovefood
Bethanylovefood Bethanylovefood
  • 19-10-2019
  • Mathematics
contestada

If 4 pounds of fruit cost $6.48, how much would it cost for 7 pounds ?

Respuesta :

gabrielUwU gabrielUwU
  • 19-10-2019

Answer:

Its 11.34

Step-by-step explanation:

the way you find this is by dividing 6.48 by 4 then get the quotient and multiply it by 7

Answer Link
estefa1472
estefa1472 estefa1472
  • 19-10-2019

Answer:

11.34

Step-by-step explanation:

First: calculate how much each pound of fruit costs ...

each pound is 1.62

second: it is "1.62 " 7 times and the result was 11.34

Answer Link

Otras preguntas

what was the effect when the english settlers were willing to fight for the land they wanted?
What is the blind spot of the eye?explain it.
Why can there be two vertical cross sections for a right rectangular prism and only one horizontal cross section?
What are combinations of numbers and operations.
Explain why the chromosomes in the haploid cells that are produced by meiosis I look different than those produced by meiosis II.
put 983 in scientific notation.
The largest side of a triangle is six more units than the smallest side.  The third side is twice the smallest side.  If the perimeter of the triangle is 25 uni
lily has 3 dog toys that are red. one fourth of all her dog toys are red. how many dog toys does lily have? first draw _ circles to show _ equal parts.
The landscape feature that forms when plate movement forces the crust to bend downward is a.......
What are combinations of numbers and operations.