The pump in a water tower raises water with a density of rhow = 1.00 kg/liter from a filtered pool at the base of the tower up hT = 21 m to the top of the tower. The water begins at rest in the pool and comes to rest at the top of the tower. The pump is 100% efficient in lifting the water, and it raises a volume of Vw = 6.2 liters of water up the tower every second. The water tower sits on a mound that is Te = 75 m above sea level. Let gravitational potential energy be zero at ground level.
Calculate the power. Pp in Watts, of the pump

Respuesta :

Answer:

Explanation:

mass of the water being lifted per second

m = volume x density

= 6.2 x 1 = 6.2 kg

height by which water being lifted

h = 75 - 21

= 54 m

increase in potential energy of water per second

mgh

6.2 x 9.8 x 54

= 3281.04 J /s

= 3281.04 W.

The power. Pp of the pump which raises water from a filtered pool at the base of the tower to the top of the tower is 3284.4 watts.

What is power of pump?

The power or output power of the pump is the power required to transmit the fluid from one place to another place. the power of pump which is 100% efficient in lifting the water can be given as,

[tex]P=\rho gQh[/tex]

The pump in a water tower raises water with a density of 1.00 kg/liter from a filtered pool at the base of the tower up 21 m to the top of the tower.

The water begins at rest in the pool and comes to rest at the top of the tower. The pump raises a volume of 6.2 liters of water up the tower every second. The water tower sits on a mound that is 75 m above sea level.

The pump is 100% efficient in lifting the water. thus, put the values in the above formula.

[tex]P=1\times (9.81)\times 6.2\times(75-21)\\P=3284.4\rm\; W[/tex]

Thus, the power. Pp of the pump which raises water from a filtered pool at the base of the tower to the top of the tower is 3284.4 watts.

Learn more about the power of pump here;

https://brainly.com/question/20561529

ACCESS MORE
EDU ACCESS