Answer: If we assign a computer worker the unit cost for inventing an item is $ 0.83
Explanation:
Computer costs $100
Worker charges $ 25 an hour.
If a worker can inventory 150 items in one hour then the unit cost would be:
Computer: $ 100/150 items = $ 0.67
Worker salary $ 25 per hour.
$ 25/150 items = U$ 0.17
Total unit cost = $ 0.83