Respuesta :

Answer:

$7.99 for 1/2 pounds cost less per pound

Step-by-step explanation:

we know that

The unit rate is equal to divide the total cost by the total weight

step 1

Find out the unit rate of the first package

$11.25 for 2/3 pounds

The unit rate is

[tex]11.25:\frac{2}{3}=\frac{33.75}{2}=\$16.875\ per\ pound[/tex]

step 2

Find out the unit rate of the first package

$7.99 for 1/2 pounds

The unit rate is

[tex]7.99:\frac{1}{2}=\frac{15.98}{1}=\$15.98\ per\ pound[/tex]

therefore

The second package cost less per pound

ACCESS MORE