(Tough question, you got this!) Assume that total fixed costs are $46, that the average product of labor is 5 units when 10 units of output are produced, and that the wage rate is $12. If labor is the only variable input, what is the average total cost of producing 10 units of output?

Respuesta :

Answer:

Price exceeds marginal revenue

Explanation:

The average total cost of producing 10 units of output is $7.

Average Total Cost refers to cost derived after dividing total cost by the total quantity produced.

Given Information

Fixed Cost = $46

Average Product of Labour = 5 Units  

Wage rate = $12.

Since average Productivity means number of units produced in one hour = 5 units. Then, If 10 units of output are produced then, the number of hours needed to produce is 2 hours

Therefore, the Total cost of producing 10 units = Labor cost for 2 hours + Fixed cost

Total cost = ($12 * 2)+ $46

Total cost = $24 + $46

Total cost = $70

Average Total Cost of Producing 10 units = Total cost / Unit

Average Total Cost = $70/10

Average Total Cost = $7

See similar solution here

brainly.com/question/15052816

ACCESS MORE