emilys04227 emilys04227
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

At a store potato chips cost $19.00 for 5 bags. What is the price of 8 bags at the same unit price?

Respuesta :

rtankus
rtankus rtankus
  • 16-10-2019

Answer:

$30.40

Step-by-step explanation:

Divide 19.00 by 5 to find the price per bag.

Price per bag = 3.80

Price * quantity = total

3.80 * 8 = 30.40

Answer Link

Otras preguntas

what happens to an enzyme after a biochemical reaction
solve for x −4≤11−3x please help
solve the equation for h? X=r-h/y
The cycle is not a nutrient cycle
An early method of criminal identification was based on the thought that every human being differs from every other one in the exact measurements of their body.
The listing and selling brokers agree to split a 7% commission fifty-fifty on a $387,600 sale. The listing broker gives the listing licensee 30% of his commissi
In the following sentence, which group of words is a dependent clause?A quick survey of the interior—the dirty shades, the rickety chairs, the threadbare rugs-r
Pls help me find the range and please explain if you can.
What is the total perimeter of the pitch and seating area? mWhat is the total area of the pitch and seating area? m2
Please help me thank you :)