antonnahah antonnahah
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store pays $365.20 for 100 item that cost the same,so what is the cost of each item rounded to the nearest cent?

Respuesta :

payton1392
payton1392 payton1392
  • 16-10-2019
Total/number of items= price of each item.
So the answer is $3.65 each
Answer Link
ndelacruz7
ndelacruz7 ndelacruz7
  • 16-10-2019

Answer: 3.70

Step-by-step explanation:

365.20 divided into 100 is 3.625

Then rounded to 3.70

Answer Link

Otras preguntas

the cryosphere represents all living things a. true b. false
How did the Catholic Church support the claims of monarchs??
"Determine whether each pair of segments is congruent" I have to show pictures to ask for help so can someone please comment their kik or something and help me?
What is the value of 3×5+6×2+1
What is the main idea of this story ? Jerry stepped off the bus at the music school, and he mentally reviewed the correct trombone slide positions as he walked
Mass and volume are often referred to as ________ properties of substances.
Ca(s)+2hno3(aq)→ca(no3)2(aq)+h2(g) identify the oxidizing agent.
Vesuvius, which is located near naples, italy is an example of a _______ volcano.
2 1/9 - 7/6 must show work
Round 73,569 ten thousands