OneLoveBriBri8323 OneLoveBriBri8323
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there

Respuesta :

MaxiMachado
MaxiMachado MaxiMachado
  • 27-10-2019

Answer:

31.5 $

Step-by-step explanation:

First lets se how much 1 pound of pasta costs in the store. We do this dividing the price for 8 pounds over those 8 pounds:

12/8 = $1.5 each pound

As 21 pounds are needed:

$1.5 * 21 = $31.5

Answer Link

Otras preguntas

How many miles are equivalent to800 meters? Round amber to nearest hundredth
New Technology Leads to Bigger Cities In the 1800s, the United States was still a very young nation, trying to solidify its identity. The Industrial Revolution
how many triangles in the figure? 26 25 24 27
What file format is used to help prevent other people from editing a final document? RTF TXT PDF PWP
a. The earth--round the sun. (move, moves, moved)b. My friendsthe film yesterday. (see, saw, have seen)c. It started to rain while wetennis. (are playing, had p
convert to a mixed number in simplest form 82/6​
What is factorise 5y - 10
URGENT, PLEASE HELP! WILL GIVE BRAINLEST AND POINTS!! 1. did the privy council allow most colonial governments to run their own affairs? 2. The majority of revi
can u halp meeeee plzzzzzzzzzzzzzzzzz
why do palms lighter than the rest of the body? what would it be?​