2022collierthomaslak 2022collierthomaslak
  • 16-10-2019
  • Mathematics
contestada

Johnny bought 3 bags of apples that cost a total of $15 if each bag cost the same amount how much does each bag cost

Respuesta :

jasonis3nowoxm6lm
jasonis3nowoxm6lm jasonis3nowoxm6lm
  • 16-10-2019

Answer:$5

Step-by-step explanation:

$15 divided by 3 bags= $5 per bag

Answer Link

Otras preguntas

water and carbon dioxide are waste products released as a direct result of​
the ratio of altitude and base of a triangle is 1 ratio 2 and area is 9 square metre find its base and altitude​
Complete each statement with the correct term from the drop-down menu. Many molecules are moved through the body by _________ . _________ provide structure
PLEASE HELP ME QUICK!!!20 POINTS!!!!!!!! The volume of my book is 48.875. What is the volume of the box if it is scaled down by a factor of 1/10? *Please explai
Write sentences using the correct form of either ser or estar and the information provided. Make any necessary changes. Grammar presentation Tutorial Questions
help mee please i want to pass
Which composer wrote 41 symphonies?
Find the unit rate. Bananas cost $1.00 for 3 pounds. How much for 1 pound?
Information gained by applying someone else's survey information to your business is called A. secondary research. B. competitor's edge. C. potential customer
I don't understand this and I need help​