Respuesta :

[tex]\text{Hello there!}\\\\\text{We know that Will spent \$3.75 for 3 pounds}\\\\\text{We need to know how much he pays for PER pound}\\\\\text{To find this. we would need to divide 3.75 by 3:}\\\\3.75\div3=1.25\\\\\text{Will pays \$1.25 per pound}\\\\\boxed{\text{\$1.25 per pound}}[/tex]

ACCESS MORE