makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

what does imperialism mean?
Two numbers have a product of 48 and a sum of 19 what are the numbers and how do you know
what british policy did american colonists protest at the boston tea party
How many times dose 150 go into 1000
How to find the area of a circle ?
How does latitude affect climate
find the value of x to the nearest whole number. Tan x(degree) = 1.732
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
What is the percentage increase from 200 to 280
Jim has a box in the shape of a rectangular prism. The area of the base of the box is 48 square inches. The volume of the box is 144 cubic inches. let h= the he