Respuesta :

Neetoo

Answer:

209.3 Joules require to raise the temperature from 10 °C to 15 °C.

Explanation:

Specific heat capacity:

It is the amount of heat required to raise the temperature of one gram of substance by one degree.

Formula:

Q = m × c × ΔT

Given data:

mass of water = 10 g

initial temperature T1= 10 °C

final temperature T2=  15 °C

temperature change =ΔT= T2-T1 = 15°C - 10°C = 5 °C

Energy or joules added to increase the temperature Q = ?

Solution:

We know that specific heat of water is 4.186 J/g .°C

Q = m × c × ΔT

Q = 10 g × 4.186 J/g .°C × 5 °C

Q = 209.3 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS