Answer:v=2.82 m/s
Explanation:
Given
initial velocity of ball(u)=3.6 m/s
ball rolls a distance(s) of 5 m
ball acceleration [tex]=-0.5 m/s^2[/tex]
Velocity of ball when it is intercepted by Korean player
[tex]v^2-u^2=2as[/tex]
[tex]v^2=3.6^2+2(-0.5)(5)=7.96[/tex]
[tex]v=\sqrt{7.96}[/tex]
[tex]v=2.82 m/s[/tex]