A manufacturing company ships its product in two different sizes of truck trailers. Each ship- ment is made in a trailer with dimensions 8 feet × 10 feet × 30 feet or 8 feet × 10 feet × 40 feet. If 30% of its shipments are made by using 30-foot trailers and 70% by using 40-foot trailers, find the mean volume shipped per trailer load. (Assume that the trailers are always full.)

Respuesta :

Answer:

[tex]2960ft^3[/tex]

Step-by-step explanation:

First we have to calculate the volume of each trailer then:

[tex]8ft\times 10ft\times 30ft=2400ft^3\\8ft\times 10ft\times 40ft=3200ft^3[/tex]

Now as we have 30% of the 30ft trailer and 70% of the 40ft trailer we just need to multiply each volume by 0.3 and 0.4 respectively and add the results to have the mean volume shipped per trailer, then:

[tex](0.3\times 2400ft^3)+(0.7\times 3200ft^3)=2960ft^3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico