Respuesta :
Answer:
Beth went back toward her origin
Explanation:
Please, see the attached image that represent's Beth's path.
She started her walk 2 meters from the origin (0) and after 6 seconds she headed back to position zero (0) the origin. Notice the second half of the graph as a segment going down, thus reducing her distance from the origin, and getting closer to it.

Answer:
Beth went back toward her origin.
Beth speed up considerably.
Explanation:
speed of the object is defined as the slope of the position time graph
here we know that
initially it moves from t = 0 to t = 6 from x = 2 to x = 8
so the slope is given as
[tex]v = \frac{x_2 - x_1}{t_2 - t_1}[/tex]
[tex]v = \frac{8 - 2}{6 - 0}[/tex]
[tex]v = 1 m/s[/tex]
similarly for next we have
again it comes to x = 0 after t = 10 s
so the speed is
[tex]v_2 = \frac{x_3 - x_2}{t_3 - t_2}[/tex]
[tex]v_2 = \frac{0 - 8}{10 - 6}[/tex]
[tex]v_2 = -2 m/s[/tex]
so here the velocity is negative which shows that it will move in reverse direction also its velocity is also increase
so correct answers are
Beth went back toward her origin.
Beth speed up considerably.