Answer:
$48.60
Step-by-step explanation:
4 7/5 is a funny way to express a fraction... but anway..... if this is correct, then the answer is as follows:
5/6 kg ------> cost $7.50
1 kg ----> costs $7.50 ÷ 5/6 kg = $9
4 7/5 kg ------> costs $9 x (4 7/5) = $9 x (27/5) = $48.60
Answer:
[tex]\texttt{Cost for }4\frac{7}{5}kg=48.6[/tex]
Step-by-step explanation:
Given that 5/6 kg candy costs 7.50.
That is
[tex]\texttt{Cost for }\frac{5}{6}kg=7.5\\\\\texttt{Cost for 1 kg}=7.5\times \frac{6}{5}=9[/tex]
Now we need to find cost for 4 7/5 kg of candy.
[tex]\texttt{Cost for }4\frac{7}{5}kg=4\frac{7}{5}\times 9\\\\\texttt{Cost for }4\frac{7}{5}kg=\frac{4\times 5+7}{5}\times 9=\frac{27}{5}\times 9=48.6\\\\\texttt{Cost for }4\frac{7}{5}kg=48.6[/tex]