nikitab126 nikitab126
  • 30-09-2019
  • Mathematics
contestada

how much does 4 7/5 kg of candy cost if 5/6 kg costs 7.50

Respuesta :

rbmusix rbmusix
  • 02-10-2019

Answer:

$48.60

Step-by-step explanation:

4 7/5 can be expressed differently... but anyway..... this is how I got it.

5/6 kg ------> cost $7.50

1 kg ----> costs $7.50 ÷ 5/6 kg = $9

4 7/5 kg ------> costs $9 x (4 7/5) = $9 x (27/5) = $48.60

Answer Link
Saltyguava1
Saltyguava1 Saltyguava1
  • 16-10-2020

Answer:

48.60

Step-by-step explanation:

just trust me

Answer Link

Otras preguntas

Find the exact area of a circle having the given circumstance. 3 pi A=
The impact of McCarthyism helped Republicans win support by
find the difference 5/6 - 2/5
What is the penalty for a taxpayer who fraudulently claims the EIC
Two lawn-mowing services are compared. The monthly cost, y dollars, as compared to the number of times the yard is mowed, x. The monthly cost of Service a is re
Hello, what is the american dream ?
For what reason might a wealthy merchant or large landowner remain a Loyalist? They feared that a revolt against Britain would cause the British to tighten rest
What is the value of x?
If u are smart at history plz help me. thx What did Napoleon discover when he reached Moscow? Moscow was burning, Russian soldiers wanted to destroy anything t
give the answer and solution. -7=-9+w