Answer:
25%
Explanation:
Given:
Projects done by first worker per day = 1.5
Projects by second worker per day = 2
Projects by third worker per day = 3
Projects by fourth worker per day = 1.5
Actual projects completed per day = 2
Now,
Capacity utilization = [tex]\frac{\textup{Actual work done per day}}{\textup{Maximum capacity per day }}[/tex]
or
Capacity utilization = [tex]\frac{\textup{2}}{\textup{1.5+2+3+1.5}}[/tex]
or
Capacity utilization = [tex]\frac{\textup{2}}{\textup{8}}[/tex]
or
Capacity utilization = 0.25
= 25%