Answer:
the train is moving at the speed of v = 1.79 m/s
Explanation:
given,
rain drop is falling vertically down with the speed of = 3.84 m/s
angle of the rain drop = 25°
tan θ = [tex]\dfrac{v}{u}[/tex]
tan 25° = [tex]\dfrac{v}{3.84}[/tex]
v =3.84 × tan 25°
v = 1.79 m/s
hence, the train is moving at the speed of v = 1.79 m/s