Respuesta :

Neetoo

Answer:

The frequency of radiation is 1.25 × 10¹⁵ Hz.

Explanation:

Given data:

Wavelength = 2.40 x 10^-5 cm or 2.4 x 10^-7 m

frequency = ?

Solution:

Formula:

f = c / λ

f = frequency

c = speed of light    (3×10⁸ m/s)

λ = Wavelength

Now we will put the values in formula

f = c / λ

f = 3×10⁸ m/s /2.40 x 10⁻⁷m

f = 1.25 × 10¹⁵ s⁻¹

  or

f = 1.25 × 10¹⁵ Hz    (s⁻¹ = Hz)

Answer:

The radiation has a frequency of 1.25 [tex]\times\;10^1^5[/tex] 1\s with travelling in the light-medium.

Explanation:

No medium for the travel of light is given, thus it is considered that the radiation is travelling in the air medium with the speed of light. The frequency of the radiation in light-medium can be calculated as:

Frequency = [tex]\rm \frac{speed of light}{wavelength}[/tex]

Frequency = [tex]\rm \frac{3.00\;\times\;10^8\;m/s}{\frac{2.40\;\times\;10^-^5\;}{100}\;m }[/tex]

Frequency of radiation = 1.25 [tex]\times\;10^1^5[/tex] 1/s

The radiation is emitted in the light-medium thus travels with the speed of light. Since the wavelength of the radiation is known it is calculated for the frequency with the given formula.

For more information, refer the link:

https://brainly.com/question/13533093?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico