Answer:23.8 gm/s
Step-by-step explanation:
Given
area of base[tex]=14\times 17 cm^2[/tex]
and height is increasing at the rate of 0.250 cm/s
volume of each candy [tex]=50 mm^3[/tex]
so no candy (n) per sec is given by
[tex]n=\frac{14\times 17\times 0.250}{50\times 10^{-3}}=1190 candy/s[/tex]
Therefore increase in mass[tex]=m\times n=0.02\times 1190=23.8 gm/s[/tex]