Respuesta :
Answer:
35 cm
Explanation:
There's a -0.50N force at 20cm.
There's another -0.50N force at 50cm.
You apply a force of F at a position x.
Sum of the forces:
∑F = ma
F − 0.5 N − 0.5 N = 0
F = 1.0 N
Sum of the moments (or torques):
∑τ = Iα
(-0.50 N) (20 cm) + (-0.50 N) (50 cm) + (1.0 N) (x) = 0
x = 35 cm
The finger should place at the 35 cm in the stick to balance the forces.
Given here,
There's a -0.5 N force at 20 cm. and another -0.5 N force at 50 cm.
Sum of the forces:
∑F = ma
Where,
m - mass
a - acceleration due to gravity
F − 0.5 N − 0.5 N = 0
F = 1.0 N
Sum of the moments torques,
∑τ = Iα
Where,
∑τ - sum of torques
I = moment of inertia (kg∙m2).
α = angular acceleration (radians/s2).
Put the values in the formula,
(-0.50 N) (20 cm) + (-0.50 N) (50 cm) + (1.0 N) (x) = 0
x = 35 cm
Therefore, the finger should place at the 35 cm in the stick to balance the forces.
To know more about torques,
https://brainly.com/question/6855614