Respuesta :
Answer:
117 km
Explanation:
The 1st day, Rosie walked
[tex]d_1 = 18 km[/tex]
The 2nd day, she walked 90% of the distance walked the previous day, so
[tex]d_2 = 0.90d_1 = 0.90 (18)[/tex]
Similarly, on the 3rd day she walked
[tex]d_3 = 0.90 d_2 = 0.90 (0.90)(18)=(0.90)^2 (18)[/tex]
So the distance walked at the nth day is
[tex]d_n = (0.90)^{n-1} 18[/tex]
This is a geometrical series of the form
[tex]d_n = d_1 r^{n-1}[/tex]
where [tex]d_1 = 18[/tex] and [tex]r=0.90[/tex]. The sum of such a series is given by
[tex]\sum d_n = d_1(\frac{1-r^n}{1-r})[/tex]
So for n = 10, we find:
[tex]\sum d_{10}= 18(\frac{1-0.90^{10}}{1-0.90})=117 km[/tex]
We will see that the total distance walked at the end of the 10 days is 117km
What is the total distance Rosie walked?
We know that on the first day, she walks a distance of 18 km.
The next day, she walks 90% of that, so the distance walked on day 2 is:
d(2) = (90%/100%)*18km = 0.9*18km
On day 3, she walks the 90% of what she walked on day 2, so the distance is:
d(3) = (90%/100%)*0.9*18km = 0.9^2*18km
We already can see tha pattern here, on day x, she walks a distance:
d(x) = 18km*(0.9)^(x - 1)
This is an exponential decay.
Then the total distance walked on the first 10 days is:
D = 18km*(1 + 0.9 + 0.9^2 + 0.9^3 + ... + 0.9^9) = 117 km
If you want to learn more about exponential decays, you can read:
https://brainly.com/question/11464095