Answer:
Explanation:
Given
Initial velocity(u)=0
Final Velocity(v)=282 m/s
time taken=5 s
acceleration to acquire 282 m/s
[tex]a=\frac{v-u}{t}[/tex]
[tex]a=\frac{282-0}{5}[/tex]
[tex]a=56.4 m/s^2[/tex]
a=5.74g
(b)deceleration
It comes to rest in 1.4 s
initial velocity of Just before deceleration is 282 m/s
v=u+at
[tex]0=282-a\times 1.4[/tex]
[tex]a=\frac{282}{1.4}=201.42 m/s^2[/tex]
a in terms of g
[tex]\frac{201.42}{9.81}=20.53g[/tex]