Answer: Part 1) 0.9524 = 95.24%
Part 2) 0.9756 = 97.56%
Step-by-step explanation:
Part 1) What is the probability of this person being male? Assume that there are an equal number of males and females.
Let's suppose that there are:
Male: 10000
Female: 10000
Color-blind male: 5% of 10000 = 500
Color-blind female: 0.25% of 10000 = 25
Total color-blind people: 500 + 25 = 525
P(male|color-blind) = P(male ∩ color-blind)/P(color-blind) = 500/525 = 0.9524 = 95.24%
Part 2) What if the population consisted of twice as many males as females?
Let's suppose that there are:
Male: 20000
Female: 10000
Color-blind male: 5% of 20000 = 1000
Color-blind female: 0.25% of 10000 = 25
Total color-blind people: 1000 + 25 = 1025
P(male|color-blind) = P(male ∩ color-blind)/P(color-blind) = 100/1025 = 0.9756 = 97.56%