Answer:
t = 10.4 s
Explanation:
given,
velocity of the police car = 18 m/s
reaction time of policeman = 0.8 s
acceleration of the policeman to catch up the speeder = 5 m/s²
time taken to catch the speeder be t₁
distance traveled by the police and the speeder will be same
[tex]D_p = D_s[/tex]
[tex]u t_1 + \dfrac{1}{2}at_1^2 = u' t_1[/tex]
[tex]18\times t_1+ 0.5 \times 5\times t_1^2= 42\times t_1[/tex]
[tex]2.5 t_1^2 - 24 t_1 = 0[/tex]
[tex](2.5 t_1 - 24)t_1 = 0[/tex]
[tex]t_1 = \dfrac{24}{2.5}[/tex]
t₁ = 9.6 s
total time taken by the policeman
= reaction time + t₁
= 0.8 + 9.6
t = 10.4 s
Total time taken by the policeman to catch the speeder is 10.4 s