Answer:
Ending WIP= $67,000
Explanation:
Giving the following information:
beginning of October:
Raw Materials Inventory$31,000
Work−in−Process Inventory 40,000
Finished Goods Inventory 52,000
Manufacturing Overhead24,000
During the month, direct materials amounting to $22,000 and indirect materials amounting to $5,000 were issued to production.
Ending WIP= Beginning WIP + direct material + indirect material
Ending WIP= 40000 + 22000 + 5000= $67,000