Respuesta :

Answer:

60 seconds

Explanation:

Given:

v₀ = 10 m/s

v = 30 m/s

Δx = 120 m

Find: t

Δx = ½ (v + v₀)t

120 = ½ (30 + 10) t

t = 60

It takes 60 seconds.

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico