Respuesta :

Neetoo

Answer:

In order to form the one molar solution we have to dissolve the 101.1 g of KNO₃ into one litter of water.

Explanation:

The molar mass of KNO₃ is 101. 1 g/mol. which means that

one mole = 101.1 g

In order to form the one molar solution we have to dissolve the 101.1 g of KNO₃ into one litter of water.

1L× 101.1 g/mol × 1 mol/L = 101.1 g

If you want to make the 2 litters of one molar solution then you should simply multiply the 101.1 g with 2.

2 L × 101.1 g/mol × 1 mol/L = 202.2 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico