Answer:
[tex]g_2 =2\times 10^{-4}g[/tex]
Explanation:
given,
radius of earth = 6378 km
distance separating the center of the earth and moon = 384400 km
we know acceleration due to gravity
[tex]g = \dfrac{Gm}{r^2}[/tex]
[tex]g_2 = g\dfrac{r^2}{R^2}[/tex]
[tex]g_2 = g\dfrac{6378^2}{384400^2}[/tex]
[tex]g_2 =2\times 10^{-4}g[/tex]
hence, the weight of earth compared to the your weight on earths surface is equal to 2 × 10⁻⁴ g.