Respuesta :

Answer:

The answer to your question is: 26.7 g of Mg

Explanation:

Data

Mg = ? g

Mg = 6.61 x 10²³ atoms

Atomic mass Mg = 24.3 g

Rule of three

                              24.3 g of Mg -----------------  6.023 x 10²³ atoms

                                x                   ----------------   6.61 x 10²³ atoms

                                x = (6.61 x 10²³  x   24.3) / 6.023 x 10²³

                                x = 26.7 g of Mg

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico