Respuesta :

Answer:

The answer to your question is:  6 ml of HCl

Explanation:

1.- Molarity of NaCl in solution

n = # of moles  

 M = n / volume (l)

 n = M x v

 n = (0.1) (0.030)

 n = 0.003 moles of NaOH

2.- Number of moles of HCl that react

From the reaction    1 mol of NaOH ----------------- 1 mol of HCl

                                  0.003 moles  -----------------    x

                                 x = (0.003 x 1) / 1 = 0.003 moles of HCl

3.- Volume of HCl that react

   M = n/ V

  V = n / M

  V = 0.003 / 0.5

  V = 0.006 l

  V = 6 ml

 

Answer:

The answer to your question is: 6 ml of HCl

Explanation:

1.- Molarity of NaCl in solution

n = # of moles

M = n / volume (l)

n = M x v

n = (0.1) (0.030)

n = 0.003 moles of NaOH

2.- Number of moles of HCl that react

From the reaction 1 mol of NaOH ----------------- 1 mol of HCl

0.003 moles ----------------- x

x = (0.003 x 1) / 1 = 0.003 moles of HCl

3.- Volume of HCl that react

M = n/ V

V = n / M

V = 0.003 / 0.5

V = 0.006 l

V = 6 ml

ACCESS MORE