What volume (in mL) of a 0.200 MHNO3 solution is required to completely react with 27.6 mL of a 0.100 MNa2CO3 solution according to the following balanced chemical equation?
Na2CO3(aq)+2HNO3(aq)→2NaNO3(aq)+CO2(g)+H2O(l)

Respuesta :

Answer:

There is 27.6 mL of a 0.200 M HNO3 solution required

Explanation:

Step 1: The balanced equation is:

Na2CO3(aq)+2HNO3(aq)→2NaNO3(aq)+CO2(g)+H2O(l)

This means for 1 mole Na2CO3 consumed, there is consumed 2 mole of HNO3 and there is produced 2 moles of NaNO3, 1 mole of CO2 and 1 mole of H2O

Step 2: Calculating moles of Na2CO3

moles of Na2CO3 =volume of Na2CO3 * Molarity of Na2CO3

moles of Na2CO3 = 27.6 *10^-3 * 0.1 M = 0.00276 moles

Step 3: Calculating moles of HNO3

In the balanced equation, we can see that for 1 mole of Na2CO3 consumed, there are consumed 2 moles of HNO3.

So for 0.00276 moles consumed of Na2CO3, there are consumed 0.00552 moles of HNO3.

This means 0.00276 moles of the base Na2CO3 would react with 0.00552 moles of the acid HNO3

Step 4: Calculating the volume of HNO3

volume of HNO3 = moles of HNO3 / Molarity of HNO3

volume of HNO3 = 0.00552 moles / 0.200 M  = 0.0276 L

0.0276 L = 27.6 ml

There is 27.6 mL of a 0.200 M HNO3 solution required

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico