Noah bought 69.20 ft of line
for $411.74. How did he pay
per ft for the line?

I only need to know of its division, multiplication, addition, or subtraction​

Noah bought 6920 ft of linefor 41174 How did he payper ft for the lineI only need to know of its division multiplication addition or subtraction class=

Respuesta :

Answer:

$5.95

Step-by-step explanation:

He paid $5.95 per ft for the line. The working is as follows :

If Noah paid 69.20 ft of line for $411.74, 1 ft of line would be $411.74 divided by 69.20 and the result would be $5.95

ACCESS MORE
EDU ACCESS